معرفی کتاب مامورهای اعدام

اثر مارتین مک دونا از انتشارات بیدگل - مترجم: بهرنگ رجبی-ادبیات ایرلند

ارسال شده توسط ایران کتاب در تاریخ دوشنبه 16 بهمن 1396
مامورهای اعدام تازه ترین نمایشنامه مارتین مک دونا نخستین بار پاییز 2015 در لندن روی صحنه رفت قصه ی زندگی هری است مردی که همه ی عمر دلش میخواسته بهترین مامور اعدام کل انگلستان باشد

ولی همه فکر میکنند این لقب حق رقیب اوست .

حالا روزی است که قانون اعدام کلا دارد برچیده میشود و همه توی باری متعلق به خود هری جمع شده اند تا نظر او را درباره این لحظه ی تاریخی بشنون اما این وسط غریبه ای هم می آید تو که قصد گوش دادن به حرف های هری نیست

غریبه ای که سرنوشت خودش و کسانی دیگر از این جمع را برای همیشه تغییر خواهد داد.

مارتین مک دونا متولد 1970 است در لندن نوجوان چهارده ساله ای بود که با دیدن نمایشی از دیوید ممت بوفالوی آمریکایی تصمیم گرفت نویسنده بشود درس را رها کرد و طی هشت سال بعدش و صد و خرده ای قصه و طرح فیلم نامه نوشت و برای هرجا به ذهنش می رسید فرستاد همه شان رد شدند.

در بیست و چهار سالگی هنوز داشت با مقرری هفته ای پنجاه دلار دولت سر میکرد که تصمیم گرفت نمایشنامه بنویسد.دوره ای هر روز صبح پاشد و تا بعد از ظهر کار کرد بعد هم تا آخر شب می نشست پای تلویزیون به دیدن سریال های شبکه های مختلف تا برای گره افکنی و به جان هم انداختن شخصیت ها ایده بگیرد.

نتیجه این که ظرف نه ماه هفت نمایشنامه نوشت؛از یکی شان راضی نبود اما شش تا باقی در همین مدت کوتاه بدل به کلاسیک های تئاتر انگلستان شده اند و دست کم اولی شان ملکه زیبایی لی نین از بهترین نمایشنامه های همه ی اعصار خوانده شده بعد آن فقط دو نمایشنامه ی دیگر نوشته و یک فیلم کوتاه و دو فیلم بلند ساخته،یک بار سر مصاحبه در پاسخ به این پرسش که چرا این سال ها کم کار شده اند جواب داد چند تا فیلم نامه آماده برای فیلمبرداری دارد اما دلش نمیخواهد بسازدشان چون هنوز پیر نشده و الان وقت سفر کردن و خوش گذراندن است بعدترها هم میشود نمایشنامه نوشت و فیلم ساخت.

مجموعه نمایشنامه های بیدگل مجموعه ای منحصر به فرد از نمایشنامه هایی است که تا به حال به فارسی ترجمه نشده اند و یا ترجمه ی مجددی از نمایشنامه هایی خواهد بود که از هر جهت لزوم ترجمه دوباره ی آن ها حس میگردد.


خرید اینترنتی کتاب مامورهای اعدام
معرفی کتاب مامورهای اعدام
جستجوی کتاب مامورهای اعدام در گودریدز

معرفی کتاب مامورهای اعدام از نگاه کاربران
سبک نمایشنامه های مک دونا اینجوریه که یه اتفاق بزرگی افتاده اما این اتفاق بین یه عالمه شوخی های بی ربط، دیالوگ های الکی و بی هدف و واکنش هایی که اصلا متناسب با اون اتفاق نیست قایم شده. هیچ کدوم از شخصیت های نمایش نامه متوجه نیستن وسط چه اتفاق بزرگی هستن انگار هیچ چی براشون اهمیت نداره. تمام لذت خوندن نمایشنامه هاشم به همینه که این داستانو از بین این همه هرج و مرج بخونی.
این نمایشنامه هم تو همون تم و محیط سبک مک دوناس حتی کثیف تر. موضوع کتابم حقیقت و عدالته. چطوری بدونیم حقیقت چیه کجاست، اگر هم نفهمیدیم مهم نیست عوضش به سبک خودمون عدالت رو اجرا میکنیم

مشاهده لینک اصلی
† † O®O'UU O§UU Oª † Ù ... Ù © OUU O§UOeUOe Ú © OªO§OO§UOe U، OU \"Ø ± Ù Ù † UOE OO§O'Oª

مشاهده لینک اصلی
در یک محیط نامطلوب به خوبی نوشته شده است: یک خلبان سابق (و دومین قاتل در آن)، چند سال پس از اعدام توسط حلق آویز در انگلیس ممنوع است. گفتگوی خنده دار و تغییر شخصیت. به شدت توصیه می شود.

مشاهده لینک اصلی
درخشان!

مشاهده لینک اصلی
دسته بندی های مرتبط با - کتاب مامورهای اعدام


#ادبیات ایرلند - #ادبیات معاصر - #دهه 2010 میلادی - #ادبیات نمایشی - #نمایشنامه درام - #جایزه ی لارنس الیویر - #انتشارات بیدگل - #مارتین مک دونا - #بهرنگ رجبی
#انتشارات بیدگل - #مارتین مک دونا - #بهرنگ رجبی
کتاب های مرتبط با - کتاب مامورهای اعدام


 کتاب ملکه زیبایی لینین
 کتاب پیگمالیون
 کتاب سفرهای گالیور
 کتاب ستوان آینیشمور
 کتاب دریا
 کتاب تریسترام شندی